ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ - Για οποιοδήποτε παράπονο ή σχόλιο μπορείτε να επικοινωνήσετε με τους zoornalistas στο email: zoornalistasgr@googlemail.com

Τρίτη, 16 Φεβρουαρίου 2021

Γιατρός εμφάνισε παράλυση στα κάτω άκρα μετά τη δεύτερη δόση του εμβολίου


Mετά την 40χρονη νοσηλεύτρια και ένας γιατρός στην Κέρκυρα παρουσίασε παράλυση στα κάτω άκρα μετά τη δεύτερη δόση του εμβολίου για τον κορoνοϊό. Όπως αναφέρει ρεπορτάζ της τοπικής.. ιστοσελίδας corfutvnews.gr, ο γιατρός έκανε τη δεύτερη δόση τη Δευτέρα και το βράδυ ο οργανισμός του να εξασθενεί και να νιώθει παράλυση στα κάτω άκρα και πόνους στην μέση.
Ο γιατρός νοσηλεύεται στο νοσοκομείο του νησιού σε εξετάσεις από τους συναδέλφους του, ώστε να διαπιστώσουν την πηγή του προβλήματος και να του χορηγήσουν την κατάλληλη αγωγή.
Δεν έχει γίνει γνωστό εάν πρόκειται για το αυτοάνοσο νευρολογικό σύνδρομο Guillain-Barre που διαγνώστηκε στη 40χρονη νοσηλεύτρια.
Να σημειωθεί ότι η νοσοκόμα παρουσιάζει πολύ μεγάλη βελτίωση στην υγεία της με την παράλυση να υποχωρεί και ήδη να μπορεί να κάνει τα πρώτα βήματα.