ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ - Για οποιοδήποτε παράπονο ή σχόλιο μπορείτε να επικοινωνήσετε με τους zoornalistas στο email: zoornalistasgr@googlemail.com

Παρασκευή, 3 Ιουνίου 2016

Ποιοι εκλέγονται στην ΕΣΗΕΜΘ - Πρωτοφανής η αποχή

Πρωτοφανής ήταν η αποχή στις εκλογές στην ΕΣΗΕΜΘ, γεγονός που δυστυχώς καταδεικνύει ότι η Ενωση είναι απαξιωμένη από τα ίδια της τα μέλη. Συγκεκριμένα απο τα 801 τακτικά μέλη της Ένωσης Συντακτών Μακεδονίας - Θράκης, στις κάλπες προσήλθαν και ψήφισαν μόλις 322...
Τα αποτελέσματα των αρχαιρεσιών που πραγματοποιήθηκαν στην Ένωση Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Μακεδονίας-Θράκης για την ανάδειξη 1) Εννέα μελών του Διοικητικού Συμβουλίου, 2) Τριών τακτικών μελών της Εξελεγκτικής Επιτροπής, 3) Τριών τακτικών μελών του Πρωτοβάθμιου Πειθαρχικού Συμβουλίου, 4) Τριών τακτικών μελών του Δευτεροβάθμιου Πειθαρχικού Συμβουλίου, 5) Πέντε τακτικών μελών του Συμβουλίου Τιμής και Δεοντολογίας και 6) Πέντε μελών του ΔΣ του Μορφωτικού Ιδρύματος, είναι τα ακόλουθα:..

Α. Για την εκλογή Διοικητικού Συμβουλίου και Εξελεγκτικής Επιτροπής
βρέθηκαν 322 ψηφοδέλτια από τα οποία 315 έγκυρα, 3 άκυρα και 4 λευκά.

Β. Για την εκλογή Πρωτοβάθμιου Πειθαρχικού Συμβουλίου, Δευτεροβάθμιου Πειθαρχικού Συμβουλίου και Συμβουλίου Τιμής και Δεοντολογίας βρέθηκαν 322 ψηφοδέλτια από τα οποία 310 έγκυρα, 6 άκυρα και 6 λευκά.

Γ. Για την εκλογή των πέντε μελών του ΔΣ του Μορφωτικού Ιδρύματος βρέθηκαν 322 ψηφοδέλτια από τα οποία 302 έγκυρα, 14 άκυρα και 6 λευκά.

Α)  ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΣΗΕΜ-Θ
  1. Ο ανεξάρτητος υποψήφιος Κωνσταντίνος Γουλής, που έλαβε 8 ψήφους, δεν εκλέγεται.
  2. Ο ανεξάρτητος υποψήφιος Νικόλαος Μόσχοβος, που έλαβε 3 ψήφους, δεν εκλέγεται.
  3. Ο συνδυασμός «“Ασύνταχτο” Μέτωπο Αγώνα Δημοσιογράφων», που έλαβε 60 ψήφους, καταλαμβάνει στο ΔΣ 2 έδρες.
  4. Ο συνδυασμός «Δημοσιογραφική Ενότητα – Προοπτική», που έλαβε 224 ψήφους, καταλαμβάνει στο ΔΣ 7 έδρες.
  5. Ο συνδυασμός «Δημοσιογραφική Παρέμβαση», που έλαβε 20 ψήφους, δεν καταλαμβάνει στο ΔΣ καμία έδρα.

Β)  ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
  1. Ο συνδυασμός «“Ασύνταχτο” Μέτωπο Αγώνα Δημοσιογράφων», που έλαβε 60 ψήφους, καταλαμβάνει στην Εξελεγκτική Επιτροπή 1 έδρα.
  1. Ο συνδυασμός «Δημοσιογραφική Ενότητα – Προοπτική», που έλαβε 224 ψήφους καταλαμβάνει στην Εξελεγκτική Επιτροπή 2 έδρες.

Οι υποψήφιοι κάθε συνδυασμού έλαβαν τους ακόλουθους σταυρούς προτιμήσεως:

1) ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ «“ΑΣΥΝΤΑΧΤΟ” ΜΕΤΩΠΟ ΑΓΩΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ»:
1.Αγγέλη Γεωργία (Γιούλη) του Γεωργίου10
2.Βικόπουλος Αθανάσιος του Νικολάου17
3.Γκίρμπας Ιωάννης του Πέτρου25
4.Δημολαΐδου Φιλομήλα του Λεωνίδα31
5.Κάντζα Αναστασία του Σταύρου13
6.Κασάπης Λεωνίδας του Στεφάνου8
7.Κάσαρης Παναγιώτης του Νικολάου16
8.Κεκελιάδης Κωνσταντίνος του Δανιήλ17
9.Κυριακούλης Βασίλειος του Σωκράτη29
10.Μανδατζής Παναγιώτης του Μιχαήλ15
11.Μεϊντάνη Μαρίνα του Γεωργίου25
12.Μπίκας Χαράλαμπος (Μπάμπης) του Σπυρίδωνος30
13.Νικητόπουλος Στυλιανός του Νικήτα27
14.Νικολάου Αθανάσιος του Χαράλαμπου6
15.Πάγκαλος Βασίλειος του Αθανασίου10
16.Παπαδράγκα Ευαγγελία (Λία) του Δημητρίου6
17.Σπυριδωνίδης Ευάγγελος του Γεωργίου19
18.Τσαπανίδου Ευαγγελία (Λία) του Γεωργίου14
19.Τσιχλάκης Δημήτριος του Αντωνίου14
20.Φωτόπουλος Νικόλαος του Παύλου13
21.Χαραλαμπίδης Παναγιώτης του Χρήστου21


2) ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ «ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ – ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ»:
1.Αμπατζή Μαρία του Αθανασίου12
2.Αποστολίδης Αναστάσιος του Σταύρου15
3.Βοϊτσίδης Ιωάννης του Αναστασίου136
4.Γιαννίκη Αικατερίνη του Παναγιώτη25
5.Δαδαλιάρας Ευγένιος του Κωνσταντίνου22
6.Δέλκος Ιωάννης του Αθανασίου51
7.Καριζώνη Αικατερίνη του Ιωάννη38
8.Καρράς Νικόλαος του Χρήστου131
9.Κοντογιαννίδης Ρωμανός του Τριανταφύλλου92
10.Κοντογουλίδης Βασίλειος του Ηλία99
11.Κουβεντίδης Γεώργιος του Σωκράτη15
12.Λεπίδου Ραλλιώ του Χρήστου74
13.Μερσιάδου Δέσποινα του Πέτρου26
14.Μοσχούλας Άγγελος του Χρήστου53
15.Παπαθανασίου Ευαγγελία του Αθανασίου6
16.Περγαντή Μαρία του Κωνσταντίνου23
17.Πιπερίδης Δημήτριος του Κωνσταντίνου29
18.Πλακίδας Ελευθέριος του Ευσταθίου16
19.Πλήκα Μαρία του Αναστασίου78
20.Πολίτου Μάρθα του Γεωργίου17
21.Ρεπανάς Αντώνιος του Σταύρου92
22.Ρέτζιος Αναστάσιος του Χρήστου65
23.Σιδηρόπουλος Ιωάννης του Δημητρίου11
24.Τουτσίδης Κωνσταντίνος του Ηλία45
25.Τσότσου Βασιλική του Αλέξανδρου42
26.Χατζηεμμανουήλ Μαρία-Μάρνη του Δημητρίου38
27.Χατζηπαντελής Θεόδωρος του Συναχέρη36


3) ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ «ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ»
1.Αλεξιάδης Αλέξανδρος του Παναγιώτη11
2.Αλχατζίδης Σταύρος του Ιωάννη10
3.Βέλλος Μιχαήλ του Μιλτιάδη-Στυλιανού9
4.Δεργιαδές Φίλιππος του Λεωνίδα16
5.Καραθάνου Αναστασία του Απόστολου11

4) ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ Ο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΓΟΥΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έλαβε ψήφους 8.

5) ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ Ο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΜΟΣΧΟΒΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έλαβε ψήφους 3.

6) ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ «“ΑΣΥΝΤΑΧΤΟ” ΜΕΤΩΠΟ ΑΓΩΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ»:
1.Καντούρης Κωνσταντίνος του Νικολάου24
2.Σιαμέλης Κωνσταντίνος του Φιλίππου14

7) ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ «ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ – ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ»:
1.Μουτσάκης Χρήστος του Νικολάου38
2.Μπαχτσεβάνη Αθανασία του Ιωάννη55
3.Φωκιανίδης Αναστάσιος (Τάσος) του Στυλιανού96


Με βάση τα παραπάνω αποτελέσματα, εκλέγονται οι κατωτέρω:

ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ «“ΑΣΥΝΤΑΧΤΟ” ΜΕΤΩΠΟ ΑΓΩΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ»:
1.Δημολαΐδου Φιλομήλα
2.Μπίκας Χαράλαμπος


ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ «ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ – ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ»:
1.Βοϊτσίδης Ιωάννης
2.Καρράς Νικόλαος
3.Κοντογουλίδης Βασίλειος
4.Ρεπανάς Αντώνιος
5.Κοντογιαννίδης Ρωμανός
6.Πλήκα Μαρία
7.Λεπίδου Ραλλιώ


ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ «“ΑΣΥΝΤΑΧΤΟ” ΜΕΤΩΠΟ ΑΓΩΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ»:
1.Καντούρης Κωνσταντίνος

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ «ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ – ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ»:
1.Φωκιανίδης Αναστάσιος (Τάσος)
2.Μπαχτσεβάνη Αθανασία


Για τα υπόλοιπα όργανα οι υποψήφιοι έλαβαν τις ακόλουθες ψήφους:


ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΟ ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ:
1.Θωμά Λαμπρινή του Χρήστου64
2Καραούλη Μαρία του Γεωργίου105
3.Οικονόμου Νικόλαος του Γεωργίου124
4.Τσαρούχα Ειρήνη του Νικολάου117

ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΙ ΩΣ ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗ:
1.Οικονόμου Νικόλαος
2.Τσαρούχα Ειρήνη
3.Καραούλη Μαρία


ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΟ ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ:
1.Λιάμης Λεωνίδας του Σπυρίδωνα113
2Μακρής Δημήτριος του Νικολάου63
3.Μαυραγάνης Ξενοφών του Ευστρατίου125
4.Παπαφωτίου Αριάδνη του Βασιλείου96

ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΙ ΩΣ ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗ:
1.Μαυραγάνης Ξενοφών
2.Λιάμης Λεωνίδας
3.Παπαφωτίου Αριάδνη



ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΙΜΗΣ ΚΑΙ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ:
1.Ασλανίδης Νικόλαος του Γεωργίου150
2.Βολωνάκης Νικόλαος του Γεωργίου71
3.Δημαράς Νικόλαος του Θεοδώρου121
4.Θεολογίδης Σωτήριος του Κλέαρχου82
5.Νεράντζης Παύλος του Παναγιώτη103
6.Τζιτζιάρης Αδόλφος-Γεώργιος του Εμμανουήλ14
7.Τριανταφύλλου Αλέξανδρος του Αστερίου55

ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΙ ΩΣ ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗ:

1.Ασλανίδης Νικόλαος
2.Δημαράς Νικόλαος
3.Νεράντζης Παύλος
4.Θεολογίδης Σωτήριος
5.Βολωνάκης Νικόλαος


ΔΣ ΤΟΥ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ:
1.Βολωνάκης Νικόλαος του Γεωργίου94
2Καριζώνη Αικατερίνη του Ιωάννη101
3.Μπέκα Βασιλική του Χρυσοστόμου85
4.Ρέτζιος Αναστάσιος του Χρήστου137
5.Τζιτζιάρης Αδόλφος-Γεώργιος του Εμμανουήλ17
6.Τουτσίδης Κωνσταντίνος του Ηλία71
7.Τριανταφύλλου Αλέξανδρος του Αστερίου61
8.Χατζηεμμανουήλ Μαρία-Μάρνη του Δημητρίου107

ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΙ ΩΣ ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗ:

1.Ρέτζιος Αναστάσιος
2.Χατζηεμμανουήλ Μαρία-Μάρνη
3.Καριζώνη Αικατερίνη
4.Βολωνάκης Νικόλαος
5.Μπέκα Βασιλική