Το μήνυμα είχε δοθεί από τον εργοδότη. Ο όμιλος κάνει επενδύσεις στα Βαλκάνια. Τι έτσι τζάμπα γίνονται οι γιορτές και εκδηλώσεις στη Σερβία με την παρουσία προέδρου και πρωθυπουργού της χώρας;
Ο όμιλος πρέπει να έχει κέρδη. Και έτσι οι ατομικές συμβάσεις που υπέγραψαν δυο φορές στον ΑΝΤ1 σαν καλά παιδιά του μαγαζιού, οι μειώσεις που οι ίδιοι πρότειναν στα άλλα ΜΜΕ με αντάλλαγμα μια κλαδική σύμβαση, έγιναν σε μια στιγμή κουρελόχαρτα. Άντε τώρα να βρεις ότι ο ΑΝΤ1 παρανομεί γιατί δεν άκουσε τον Γ. Κουτρουμάνη να λέει (ρεπορτάζ και στο δελτίο του καναλιού) πως σε περίπτωση ατομικών συμβάσεων, οι μειώσεις μισθών πρέπει να.. συμφωνηθούν από τις δυο πλευρές.
Ποιές ακριβώς πλευρές; Σε πολλά ΜΜΕ υπάρχει μόνο μια πλευρά. Η πλευρά του εργοδότη. Η άλλη έχει ήδη συναινέσει. Και για αυτό τη μεγαλύτερη ευθύνη την φέρει η Ένωση Συντακτών για να είμαστε απολύτως εντάξει με τους εργαζόμενους στα Μέσα που αντιστάθηκαν όσο μπόρεσαν και το έλεγε η ψυχούλα τους.
-από το greektv