ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ - Για οποιοδήποτε παράπονο ή σχόλιο μπορείτε να επικοινωνήσετε με τους zoornalistas στο email: zoornalistasgr@googlemail.com

Πέμπτη, 3 Μαρτίου 2016

Τα Βραβεία στους μαθητικούς Αγώνες Τέχνης

Με μεγάλη επιτυχία  και με τη συμμετοχή 600 μαθητών από  42 Γυμνάσια και Λύκεια της Ελλάδας και της Ομογένειας πραγματοποιήθηκαν οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Καλλιτεχνικοί Αγώνες, που διοργάνωσαν με την έγκριση  του Υπουργείου Παιδείας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη.
Οι μαθητές διαγωνίστηκαν  στο θέατρο, τη μουσική, την ποίηση, τη ζωγραφική, τη φωτογραφία και το video.
Ήταν ένα τριήμερο γεμάτο τέχνη, πολιτισμό, εκπαίδευση, δημιουργική συνάντηση και συνύπαρξη με τους συνομηλίκους, γόνιμο προβληματισμό, χαρά, αισιοδοξία για τις νέες γενιές, όπου οι.. μαθητές είχαν την ευκαιρία να καλλιεργήσουν και να αναδείξουν τις δεξιότητές τους στην καλλιτεχνική έκφραση και δημιουργία, να συνειδητοποιήσουν την αξία της  τέχνης στη σύγχρονη εποχή, να δημιουργήσουν με ευαισθησία και ανθρωπιά.
Την τελευταία ημέρα των Αγώνων Τέχνης πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής των βραβείων. Η τελετή ξεκίνησε με την προβολή ενός ντοκιμαντέρ, που δημιούργησαν οι μαθητές του Ζωγραφείου Λυκείου Κωνσταντινούπολης, με θέμα «Πόσοι είναι οι Ρωμηοί της Πόλης;» και ακολούθησε ένα μουσικοχορευτικό δρώμενο από τους μαθητές του  Ζωγραφείου. Στη συνέχεια δόθηκαν τα βραβεία όλων των κατηγοριών.
Την τελετή απονομής παρουσίασαν ο Παναγιώτης Κουντουράς και  ο Στάθης Κόλιας.
Τα βραβεία έλαβαν οι μαθητές και τα σχολεία:

Κατηγορία:  VIDEO
1ο Βραβείο: Eκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, «Περίπατος»
2ο Βραβείο: 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, «Στο πάρκο»
3ο Βραβείο: 7ο Γυμνάσιο Νέας Σμύρνης, «Πρόσφυγες»
Βραβείο Κοινού: 1ο ΓΕΛ Συκεών, «A dead boy’s poem»
Γυμνάσιο Ηράκλειας Σερρών, «Βουβαλίσιο γάλα»
Κριτές:
Διονυσία Αρβανίτου, Παραγωγός, Υπεύθυνη «Πάμε Σινεμά» στη Β. Ελλάδα
Στέλιος Ντεξής, Επίκουρος Καθηγητής της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ
Γιώργος  Παπαδημητρίου, Κριτικός Κινηματογράφου, Αρχισυντάκτης «Φιλμ Νουάρ»

Κατηγορία:  ΘΕΑΤΡΟ
1ο Βραβείο: Ιδιωτικό Γυμνάσιο Τρικάλων Αθηνά, «Ο Αφανισμός της Μήλος»
2ο Βραβείο: 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης, «Reunion»
3ο Βραβείο: 3ο ΓΕΛ Ευόσμου, «Παγωνιά»
Βραβείο Κοινού:  3ο ΓΕΛ Καβάλας, «Βρομιά»
Ειδικό Βραβείο για τον Χορό: Λύκειο Ευρωπού Κιλκίς, «Βάκχες»
Κριτές:
Γιάννης Γκρέζιος, Ηθοποιός
Δήμος Κουτρούλης, Ηθοποιός ΚΘΒΕ 
Kωνσταντίνος Λιάρος, Ηθοποιός
Βιβή Παντελίδου, Φιλόλογος, Ηθοποιός
Σπύρος Χατζίκος, Θεατρικός Συγγραφέας 

Κατηγορία:  ΜΟΥΣΙΚΗ
1ο Βραβείο: Eκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
2ο Βραβείο: 2ο ΓΕΛ Καλυβίων
   Μειονοτικό Λύκειο Κομοτηνής
3ο Βραβείο: 1ο ΓΕΛ Ξάνθης
Βραβείο Κοινού: 1ο ΓΕΛ Ξάνθης
1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού
Κριτές:
Εριφύλη Δαμιανού, Μουσικολόγος, Μαέστρος, Πρόεδρος ΕΕΜΕ
Δημήτρης Ιωάννου, Καθηγητής Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης
Κώστας Τσούγκρας, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ

Κατηγορία:  ΠΟΙΗΣΗ
1ο Βραβείο: Φίλιππος - Ιλαρίων Συτιλίδης, «Εν τη Γενέσει Θάνατος», Eκπαιδευτήρια  Ε. Μαντουλίδη                
2ο Βραβείο: Ελένη Γεροθανάση, «Σήμερα»,  Eκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη 
                     Σωφρόνιος Ζαφειριάδης, «Ηθικές συντεταγμένες», Eκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
3ο Βραβείο: Μάριος Σπορίδης, «Προσωπεία», 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
                           Γεράσιμος  Χριστοφοράτος, «Ο άνθρωπος και η φύση του», Βαλλιάνειο Λύκειο
Κεραμείων Κεφαλληνίας
Κριτές:
Γιώργος Παπαναστασίου, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Φιλολογίας του ΑΠΘ
Γιάννης Πάσχος, Ποιητής, Συγγραφέας
Θανάσης Τριαρίδης, Συγγραφέας 

Κατηγορία:  ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
1ο Βραβείο: Αγγελική Παναγιώτου, 1ο Γυμνάσιο Κέρκυρας
2ο Βραβείο: Νένσυ Μπράμα, 1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού
Αναστασία Μαζαράκη, 2ο ΓΕΛ Καλυβίων
Μαρία Μπουρενκόβα, 2ο ΓΕΛ Σταυρούπολης
Κωνσταντίνα Τζανακάκη, Ιόνιος Σχολή
3ο Βραβείο: Κατερίνα Στελλάτου, 2ο ΓΕΛ Αργοστολίου
                    Ειρήνη Βραχνού, 2ο Γυμνάσιο Αργυρούπολης
Βραβείο Κοινού: Μαρία Μπουρενκόβα, 2ο ΓΕΛ Σταυρούπολης
Μαρία Ανωνάτου, 2ο Γυμνάσιο Καλλιθέας
Ελένη Γεροθανάση, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
Κριτές:
Ελένη Κάρτσακα, Καθηγήτρια Καλλιτεχνικών, Σχολική Σύμβουλος
Δωροθέα Κοντελετζίδου, Ιστορικός - Θεωρητικός Τέχνης
Στέλιος Ντεξής, Επίκουρος Καθηγητής της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ

Κατηγορία :  ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ
1ο Βραβείο: Νεφέλη Λάλα, 2ο Γυμνάσιο Περαίας
2ο Βραβείο: Ασημίνα Μανούσκου, 2ο ΓΕΛ Καλυβίων
                    Αλεξάνδρα Μπούρα, 2ο ΓΕΛ Καλυβίων
                    Μιχάλης Μαρινάκης, 2ο Γυμνάσιο Καλυβίων
3ο Βραβείο:  Δανάη Χλωρίδου, 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
 Σταύρος Πιπερίδης, Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
Βραβείο Κοινού: Ασημίνα Μανούσκου, 2ο ΓΕΛ Καλυβίων
Κριτές:
Ελένη Κάρτσακα, Καθηγήτρια Καλλιτεχνικών, Σχολική Σύμβουλος
Δωροθέα Κοντελετζίδου, Ιστορικός - Θεωρητικός Τέχνης 
Στέλιος Ντεξής, Επίκουρος Καθηγητής της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ
                                            
Στους Αγώνες Τέχνης 2015 - 2016  συμμετείχαν τα εξής Σχολεία:
Εκπαιδευτήρια Αθηνά
132ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών
3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
2ο ΓΕΛ Αργοστολίου
2ο Γυμνάσιο Αργυρούπολης
Βαλλιάνειο Γενικό Λύκειο Κεραμείων
Γυμνάσιο Γενισέας Ξάνθης 
3ο ΓΕΛ Ευόσμου
Λύκειο Ευρωπού
1ο ΓΕΛ Εχεδώρου
1ο Γυμνάσιο Εχεδώρου
Ζωγράφειο Γυμνάσιο Λύκειο
Γυμνάσιο Ηράκλειας Σερρών
1ο ΓΕΛ Θερμαϊκού
Ιόνιος Σχολή
3ο ΓΕΛ Καβάλας
7ο Γυμνάσιο Καβάλας
Εκπαιδευτήρια Καίσαρη
2ο Γυμνάσιο Καλλιθέας
2ο Γυμνάσιο Καλυβίων
2ο ΓΕΛ Καλυβίων
1ο Γυμνάσιο Κέρκυρας
Μειονοτικό Λύκειο Κομοτηνής
Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
2ο Γυμνάσιο Μεταμόρφωσης Αττικής
Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη
6ο Γυμνάσιο Ν. Ηρακλείου Αττικής
5ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας Αττικής
7ο Γυμνάσιο Ν. Σμύρνης
1ο ΓΕΛ Ξάνθης
Γυμνάσιο Παλαιοχώρας Χαλκιδικής
1ο ΕΠΑΛ Πάτμου 
2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
1ο Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
2ο Γυμνάσιο Περαίας
Ροδίων Παιδεία
ΓΕΛ Σερβίων
5ο Γυμνάσιο Σερρών
2ο ΓΕΛ Σταυρούπολης
1ο ΓΕΛ Συκεών
1ο ΓΕΛ Χαλκηδόνας
1ο ΓΕΛ Χαλκίδας